Jak správně pojistit nemovitost?

30.08.2021

Do nedávna bylo v České republice díky poloze ve vnitrozemí mírné podnebí a nesetkávali jsme se s extrémním počasí tak jako nyní. Rok 2019 byl nejteplejším rokem za posledních 58 let, a i letos bylo relativně sucho, zároveň se ale v Česku vyskytují jí silné bouřky, deště a vichřice. Přicházejí častěji a často s rozdílnou intenzitou. Počasí se změnilo.

VELKÁ VODA.

Přívalové deště, krupobití a rozvodněné toky postihnou každý rok řadu domácností. Voda napáchá na majetku značné škody. Když je dobře zabezpečená nemovitost, můžete následky povodní zmírnit. Například zajištěním volně stojících předmětů na zahradě, přikrýt auto před krupobitím nebo dobře utěsnit okna a dveře.

Povodně a záplavy přicházejí v důsledku přívalových dešťů, nelze je ovlivnit ani se před nimi 100 % ubránit. Pojišťovny ale naštěstí dokážou pojistit rizika kryjící škody způsobené zvýšenou hladinou vodních toků, záplavami po mimořádných dešťových srážkách a táním sněhu a ledu. Například Generali Česká pojišťovna v roce 2020 za škody na majetku zapříčiněné záplavami, silným deštěm, blesky a krupobitím vyplatila 548 mil. korun.

SILNÝ VÍTR.

Červnové bouřky na jižní Moravě napáchaly škody za přibližně 1 460 000 000 Kč. Silné větry vznikají v důsledku nerovnoměrného zahřívání vzduchu v různých částech světa. Následně dojde k rozdílu tlaku vzduchu. Čím větší jsou tlakové rozdíly, tím je vítr silnější

OCHRANA DOMÁCNOSTI PŘED POŽÁREM.

V letních měsících je už řadu let velké sucho. Při horkém a suchém počasí meteorologové pravidelně vydávají varování před nebezpečím šíření požárů. Za minulý rok hasiči vyjeli v České republice k 17 346 požárům.

CO SI NECHAT POJISTIT?

Vybavení domácnosti (když otočíte nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co z ní vypadne, je vybavení domácnosti, například o nábytek, dekorace, oblečení či spotřebiče) a stavbu (spadá zdivo, kuchyňská linka, vestavěné skříně anebo kotel).

Častá chyba, kterou klienti dělají při pojištění majetku spočívá v tom, že své smlouvy neaktualizují. Nechávají je dlouhé roky ležet bez kontroly a považují je dobře nastavené. Vystavují se tak zbytečně riziku podpojištění.

CO ZNAMENÁ PODPOJIŠTĚNÍ?

Podpojištění nemovitosti vznikne ve chvíli, kdy klient několik let svoji smlouvu neaktualizuje. Pojistná částka (tedy to, na kolik máte domov pojištěný) tak zůstává stejná, zatímco reálné ceny stavebních materiálů se mění. Dojde-li pak ke škodě, vyplacená pojistná částka je výrazně nižší než skutečná hodnota zničeného majetku. Podpojištění znamená, kdy je předmět pojištění (např. nemovitost, její vybavení) pojištěný na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota. Je proto nutné pravidelně aktualizovat pojistnou smlouvu. 

POTŘEBUJETE PORADIT S POJIŠTĚNÍM NEMOVITOSTI? MŮŽETE SE NA MĚ OBRÁTIT. 


Ladislav Mácha - Finanční poradce
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky